Marzysz o pięknym i funkcjonalnym tarasie drewnianym, na którym spędzisz czas z rodziną, wyprawisz przyjęcie i zrobisz grilla ze znajomymi? Zanim zlecisz wykonanie projektu i montaż tarasu z drewna rozważ poniższe kwestie, tak aby wybrać doświadczonego producenta i być w pełni zadowolonym z przebiegu współpracy.

 

taras drewniany    taras drewniany

 

Jaki materiał na drewniany taras?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów desek drewnianych. Do wyboru mamy takie wykonane z drewna krajowego (np. sosny, jesionu, dębu, akacji, itd.) lub egzotycznego (np. bangkirai, heban, modrzew sybejryjski, itd.). O tym, jakie wybrać do wykonania konkretnego tarasu decydują czynniki praktyczne oraz estetyczne.

Zobacz jedną z naszych realizacji – taras z drewna egzotycznego bangikirai 

taras drewniany    taras drewniany

 

Czynniki praktyczne

W tym zakresie szczególnie bierzemy pod uwagę:

Gdzie będzie znajdował się taras – na jakiej powierzchni, w miejscu bardziej lub mniej nasłonecznionym?

-Jakie warunki atmosferyczne panują w regionie, czy częste są nagłe zmiany pogodowe?

-Czy występuje wiele ewentualnych możliwości uszkodzeń, wywołanych przez małe dzieci lub zwierzęta?

-Jaka twardość drewna będzie optymalna po wzięciu pod uwagę wcześniej wymienionych czynników?

Rozważenie powyższych kwestii pomoże podjąć racjonalną decyzję, a tym samym zlecić taras, który z powodzeniem będzie służył przez lata.

 

 

taras drewniany    taras drewniany

Względy estetyczne

Poszczególne gatunki drewna różnią się pomiędzy sobą:

-Kolorem

-Gęstością sęków

Odmiennie reagują także na zmienne warunki atmosferyczne czy upływ czasu. Dobrze dowiedzieć się, jak określone deski wyglądać będą za kilka lat, ponieważ ich kolor może ulec sporej zmianie. Do czynników tej kategorii zaliczamy także kwestie związane z powierzchnią deski – czy ma być ona gładka czy chropowata. Wielu użytkowników tarasów wybiera opcje ryflowane, ponieważ w takiej sytuacji na powierzchni mniej widać zarysowania czy drobne uszkodzenia powstające w trakcie użytkowania tarasu.

taras drewniany    taras drewniany

 

Pomoc w doborze desek

Wybór odpowiedniego materiału na taras, to zadanie niełatwe. Wszystkie powyższe czynniki muszą zostać wzięte pod uwagę, aby wybrać rozwiązanie optymalne dla każdego zlecającego. W tym momencie dobrze skorzystać z pomocy doświadczonej firmy zajmującej się projektowaniem oraz montażem tarasów drewnianych. Posiadamy jedenastoletnie doświadczenie w tym zakresie i za darmo doradzamy naszym klientom, jakie rozwiązanie będzie dla nich najkorzystniejsze. Abyśmy mogli skutecznie podpowiedzieć, najlepiej wysłać nam wstępny szkic kształtu tarasu oraz fotografie miejsca, w którym ma się znajdować. Stanowi to pierwszy krok do wyceny konkretnego projektu. Następnie po umówieniu się na dogodny termin, dokonujemy oględzin miejsca, w którym montowany będzie taras, tak aby ustalić wszystkie szczegóły.

 

taras drewniany    taras modrzew syberyjski

Projekt i cena tarasu

Po wstępnym zapoznaniu się z oczekiwaniami klienta przechodzimy do szczegółowego projektowania tarasu wraz z wyceną. Co ma wpływa na finalną cenę?

Cena desek, z których powstaje taras – drewno egzotyczne ma wyższą cenę, niż drewno krajowe

Powierzchnia tarasu oraz jego kształt

Podstawa tarasu – czy konieczna będzie wylewka betonowa; zastosowanie wkrętów ze stali nierdzewnej; rodzaj materiału, z którego skonstruowane będą legary; wsporniki; itd.

Inne elementy konstrukcji – np. piasek, impregnat, olej, itd.

Robocizna za montaż tarasu

Decydując się na firmę projektującą i montującą taras drewniany, nie warto wybierać oferty najtańszej. Często wykorzystywane są wtedy materiały gorszej jakości, a sam taras wykonany jest z mniejszą starannością. Zajmujemy się projektowaniem i montażem drewnianych tarasów na terenie Krakowa i okolic od jedenastu lat, co pozwala nam zarówno profesjonalnie doradzić wybór materiałów, jak i zagwarantować zadowalający przebieg całego projektu. Do tej pory zrealizowaliśmy blisko czterysta zleceń, a nasi klienci tworzą piękne wspomnienia na swoich tarasach marzeń.

Zobacz naszą realizację – taras ze schodami

 

taras drewniany    taras drewniany

 

 

Montaż tarasu z desek drewnianych

Są one łatwe w montażu, co pozwala na dobór preferowanej konstrukcji tarasu. W przypadku desek drewnianych nie ma przeciwwskazań związanych z podłożem. Warto jednak wybrać taką firmę budującą taras, która dobierze odpowiednie tworzywo do jego konstrukcji. Tarasy montujemy zwykle na legarach ułożonych na fundamentach punktowych lub wylewce betonowej. Legary mocujemy do fundamentów za pomocą kotw, a deski drewniane instalujemy z wykorzystaniem wkrętów ze stali nierdzewnej. Jedenastoletnie doświadczenie w tym zakresie pozwala nam zagwarantować Ci terminowość oraz skrupulatność realizacji projektu tarasu wykonanego z desek drewnianych.

 

taras drewniany

Dbanie o taras wykonany z drewna

Materiał ten wymaga konserwacji sezonowej, głównie ze względów estetycznych. W przypadku niektórych naszych realizacji taras pokrywaliśmy warstwą ochronną w postaci oleju bezbarwnego, którego zadaniem jest ochrona przed warunkami atmosferycznymi. Nie zawsze jest to jednak konieczne, ponieważ w zależności od konkretnej deski na jaką się zdecydujesz (sosnową, modrzewiową, bangkirai czy inną) sposoby dbania o taras drewniany będą nieco inne. Możesz być jednak pewien, że taras będzie bardzo trwały i odporny na zmienne warunki atmosferyczne, a także uszkodzenia mechaniczne. Zwróć jednak uwagę, jakie deski wykonane z konkretnego gatunku drewna, wymagają impregnacji lub sezonowego olejowania. Przykładowo:

-Deski bangkirai, które możesz zakupić w Krakowie, dla zachowania koloru wymagają olejowania

-Zastosowanie deski sosnowej może zwiększać szansę uszkodzeń mechanicznych, gdyż gatunek ten nie należy do najtwardszych

Najważniejsze jest bieżące dbanie o deski, które obejmuje zamiatanie oraz mycie odpowiednim środkiem do czyszczenia drewnianych powierzchni. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że kolor tarasu z biegiem lat będzie ulegał zmianie, pod wpływem warunków atmosferycznych oraz nasłonecznienia. Odpowiednie dbanie o drewniany taras proces ten może spowolnić.

Jak widać, nie wszystkie deski drewniane wymagają takich samych zabiegów pielęgnacyjnych. Jeśli jednak zależy Ci na naturalnym designie, który idealnie zgra się z elewacją Twojego domu oraz aranżacją ogrodu, drewniane deski tarasowe, to rozwiązanie dla Ciebie. Skontaktuj się z nami, a szczegółowo objaśnimy Ci różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami desek, sposoby dbania o Twój wymarzony taras, a także szczegóły projektu. Stworzymy Twój taras marzeń.

 

          

 

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Kontynuując przeglądanie automatycznie wyrażana jest zgoda na ich używanie.